Oldal kiválasztása

Érdekes kérdés, hogy mi történik egy olyan autóval, amit hosszabb ideig, akár pár hónapig nem használnak egyáltalán.

Lassan itt vannak az ünnepek, és ahogy a helyzet kinéz, lehet, hogy elmaradnak a vidéki utazások, és le kell mondanunk a közelebb élő rokonok meglátogatásáról is.

Sokat áll az autó. Az baj?

Sokan home office-ban dolgoznak, a bevásárlásokat a biztonság kedvéért online intézik, így sok, eddig rendszeres használatban lévő autó parkol a ház előtt, vagy áll szinte elhagyatva egy szabadtéri parkolóban.

De mi történik ilyenkor az autóval? Jót tesz neki a kényszerpihenő, vagy pont ellenkezőleg?

Nagy Róbertet, az NRG polír garázs tulajdonosát kérdeztük, mi a véleménye a témáról, mik a tapasztalatok ez ügyben, és milyen tanácsokkal tudja ellátni a gondos autótulajdonosokat!

  • Az első, és legfontosabb kérdés, hogy alapvetően jó vagy rossz az autóknak, hogy kissé használaton kívül kerülnek?

NRG: Műszakilag hosszútávon biztosan nem kedvező, ha egy autót nem használnak, hiszen ilyenkor kevésbé tűnik fel, ha valamelyik alkatrész működése rendellenes. Ráadásul a hideg sem kedvez ennek a helyzetnek, sok olyan helyzettel szembesülhetnek az autótulajdonosok, hogy nem indul majd a kocsi, vagy kopog, kerreg.

Ez annak köszönhető, hogy a hidegben az akkumulátorok gyorsabban lemerülnek, és mivel nem használjuk a járművet, a generátor sem tudja tölteni. De az olajozott alkatrészeknek sem tesz jót az állás, ilyenkor ezek szintén kiszáradhatnak, és működési rendelleneségek jöhetnek létre.

  • Van esetleg javalatod, hogyan lehetne ezeket a hibaforrásokat elkerülni?

NRG: Bár én nem vagyok autószerelő, így szakértő sem a témában, ugyanakkor az biztos, hogy nem árt, ha időről időre akkor is beindítjuk kocsinkat, ha éppen nem készülünk sehova vele. Ellenőrizzük rendszeresen az olaj és vízszinteket, és remélem mondanom sem kell, hogy a minimum teendő ebben az időszakban az autó téliesítése.

  • És mi a helyzet a te szakterületeddel? Hogy hat ez a jelenség az autók külsejére?

NRG: Ebben a kérdésben sokkal inkább otthon vagyok. Bár sok autó tulajdonos azt gondolná, hogy autója külseje nagyobb veszélyben van használat közben, ez nem feltétlenül van így. Egy hosszasan a szabadban álló autó ki van téve ugyan úgy a káros környezeti hatásoknak, éri a nap, a szél, a hó, a fagy, és ezek mind amortizálják a kocsi külsejét.

Akinek nincs lehetősége arra, hogy zárt, vagy még szerencsésebb esetben fűtött helyen parkoljon, az jó eséllyel fog új lakk réteg sérülésekkel szembesülni, ha sokáig egyhelyben tarja autóját.

  • Van olyan módszer a védelemre, amit kifejezetten nem ajánlasz?

NRG: Sok rossz módszer van arra, hogy az autók külsejét látszólagosan megvédjük. Nagy hiba például, ha valaki azt tapasztalja, hogy autója nagyon koszos, a hidegben, szabad téren lemossa, majd hagyja így „megszáradni”. Ilyen esetekben sokszor előfordul, hogy az autó réseibe beül a víz, az megfagy, és ez a jelenség nagyon nagy károkat tud okozni. Én azt javaslom, ilyenkor semmiképp ne álljunk neki szabadtéri autómosásnak önkezűleg, csak akkor, ha tényleg tudjuk, mi a teendőnk.

A másik rendszeres hiba, hogy nem megfelelő minőségű és kidolgozású ponyvákkal takarják le az autókat. Ez nem, hogy nem védi meg a kocsit, de maga alatt tartja a párát és nedvességet, ami aztán szintén kihül egyszer. A folyamat pedig pontosan az lesz, mint az előbbiekben. Jó ötlet az autót letakarni, de kizárólag professzionális módon szabad ezt is megtenni.

  • Van nálatok olyan kezelés, amit érdemes ilyenkor igénybe venni?

NRG: Én mindenképp javaslom, hogy a tél elején mindenki vigye el autóját egy jó szakemberhez, és alkalmaztasson valamilyen féle védőréteget. Ebből semmilyen hátránya nem származhat -persze csak ha jó szakembert választ- előnye viszont annál inkább. Ha valaki hozzánk fordul, egy előzetes állapot felmérés után javaslatot fogunk tenni a legoptimálisabb kezelésre. Aztán megbeszéljük a tulajdonossal, hogy neki éppen mi fér bele.

  • Drágának mondhatóak az ilyen kezelések?

NRG: Ez abszolút nézőpont kérdése. Ha az a kérdésed, hogy egy professzionális védőréteg jár-e jelentősebb anyagi befektetéssel, akkor a válaszom egyértelműen igen. Azonban, ha az autód fényezése tönkremegy, azt sokkal több pénzbe kerül majd helyre hozatni, mint ha megelőzted volna a bajt. Ebből a szempontból mérlegelve pedig szerintem ezek a kezelések nagyon jó befektetésnek minősülnek.

  • Hogyan lehet nálatok időpontot kérni? Van még szabad helyetek?

NRG: Igen, van még néhány szabad helyünk decemberre, de azért érdemes időben gondolkodni, mert ebben az időszakban elég nagy az érdeklődés. Időpontfoglalás tekintetében telefonon vagy az oldalunkon található űrlap kitöltésével várjuk a jelentkezéseket. Ide kattintva>>>>>